Hej
Dziś zmienię trochę temat. Wymyśliłam, że otworze jak ja to nazwałam ,,sklepik,, z pigułkami wiedzy podstawowych słów używanych w poszczególnych krajach
Zacznę od Niemieckiego to nie jest mój ulubiony język ale ucząc się właśnie tego języka wpadłam na ten pomysł
Formy powitania
Rano do około 10.00 Guten Morgen
Po południu do około 19.00 Guten Tag
Wieczór od 20.00 Guten Aben
Przed pójściem spać Guten Nacht
Formy pożegnania
Auf Widersehen
Ciao
Tshus (u z kropeczkami)
Zwroty
Jak masz na imię
Wer bist du
Odp. Ich bin .......\
Gdzie ty mieszkasz
Wo wohnst du
Odp.Ich wohne in ....../
Skąd pochodzisz
Woher kommst du
Odp. Ich komme aus ......../
Ile masz lat
Wie alt bist du
Odp. Ich bin ...... Jahre alt/
Podstawowe czasowniki
haben - mieć
sein- byc
horen - słychać
mallen - malować
spielen - grać
Pamiętaj czasowniki się odmienia
na przykładzie mallen - bo regularny
1 Ich male 1 Wir malen
2 Du malst 2 Ihr malt
3 Er 3 Sie malen
Sie malt
Es
Rada do zapamiętania rzeczowniki piszemy z dużej litery
Rodzinka Familie
Die Mutter mama
Der Vater tata
Die Oma babcia
Die Opa dziadek
Der Bruder brat
Die Schwester siostra
Dzięki za uwagę mam nadzieje że coś pomogłam to również dla mnie malutkie powtórzenie
Daria ♥
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz